Przejdź do treści
Strona główna » StretchLab

StretchLab

czyli rozciąganie wykonywane przez fizjoterapeutę

Stretch lab to autorskie podejście do wyrównania i rozluźnienia napięć mięśniowo-powięziowych poprzez rozciąganie bierne (wykonywane przez fizjoterapeutę) lub czynne (aktywność Klienta), techniki PIR (poizometrycznej relaksacji mięśni) i masażu funkcyjnego (połączenie nacisku/masażu z ruchem w stawie), a także rozluźniających ruchów biernych. W zależności od potrzeb, właściwości tkanek (obszarów wymagających szczególnej uwagi) i reakcji danej osoby, dobieramy najbardziej skuteczne metody i techniki.

Jak wygląda sesja?

Klient proszony jest o przebranie się w luźny strój (np. sportowy), pozwalający na swobodę ruchów. Następnie w pozycjach leżących (na plecach, na brzuchu, bokach) oraz siedzącej, fizjoterapeuta wykonuje różne interwencje: m.in. uważnie rozciąga poszczególne partie mięśniowe, wykonuje ruchy bierne (poruszając np. kończyną w celu rozluźnienia) oraz w razie potrzeby wykonuje elementy masażu uciskowego/głębokiego z jednoczesnym ruchem kończyny. Zabieg nie powinien wiązać się z przykrym bólem, raczej z przyjemnością lub odczuciem na granicy bólu i przyjemności, dlatego ważne jest komunikowanie odczuć przez Klienta. W razie potrzeby doboru ćwiczeń do domu, w trakcie lub pod koniec sesji przeprowadzany jest instruktaż oraz plan ćwiczeń do wykonywania w domu.

Korzyści i zalety stosowania stretchingu przy asyście fizjoterapeuty

  • poczucie przyjemnego rozluźnienia i odświeżenia ciała
  • zwiększenie zakresu ruchomości stawów i wydłużenie skróconych partii mięśniowo-powięziowych
  • ulga w bólu
  • poprawa postawy ciała
  • zwiększenie wytrzymałości mięśni, ścięgien, więzadeł na obciążenia treningowe oraz obciążenia związane z czynnościami dnia codziennego
  • poprawa krążenia
  • zmniejszenie stresu
  • bardziej długotrwały efekt niż w przypadku rozciągania standardowego

Zabieg trwa 30 min. W ramach zabiegu jest możliwość rozpisania do domu najbardziej korzystnych ćwiczeń dobranych indywidualnie.